A gasztroszkópia vagy gyomortükrözés a nyelőcső-, a gyomor- és a patkóbél (nyombél) felső szakaszának vizsgálatára használatos endoszkópos vizsgáló módszer.
A gyomortükrözést legtöbbször a panaszok, a tünetek, a laboratóriumi- és egyéb leletek, valamint a betegvizsgálat alapján, a gasztroenterológus rendeli el.
Mindenképpen el kell végezni a vizsgálatot, ha vészjósló, úgynevezett “alarm tüneteket” észlelünk:
A napi rutin során a gyomortükrözés ellenjavallatai:
A vizsgálat során a nyelőcsövet, a gyomorszájat, a gyomrot és a patkóbelet nagy fényerővel, nagyítással megvizsgáljuk és szükség esetén szövettani mintát veszünk. A daganatos elváltozásból, polipból vett minta szövettani vizsgálata az elváltozás jó- vagy rosszindulatú természetéről ad információt. A fekély esetében ugyanez a cél. A gyomorból vett mintából Helicobacter meghatározást is végeznek. A patkóbélből szövettani mintát véve, a mikroszkópos vizsgálat során a bélbolyhok állapota és a gyulladásos jelenségek alapján a lisztérzékenység diagnózisa is felállítható.
Az endoszkópia fejlődésének köszönhetően a gyomortükrözés segítségével egyre többféle terápiás beavatkozás, endoszkópos műtéti megoldás lehetséges.
A gyomortükrözés során végezhető terápiás és műtéti beavatkozások:
A gyomortükrözés műszeres vizsgálat, ezért előtte mindenképpen szakorvosi konzultáció szükséges. Ennek során a páciens részletes kikérdezése, fizikális vizsgálata segít abban, hogy minden szempontot figyelembe véve eldöntsék a vizsgálat szükségességét, elvégezhetőségét és a technikai kivitelezés körülményeit.
A gasztroenterológus szakorvossal történő konzultáció során az orvos tájékoztatást ad a gyomortükrözés menetéről és kockázatairól. Mindezeket követően az orvos előjegyzi a pácienst a vizsgálatra és meghatározza a szükséges előkészületeket.
A vizsgálat előtti teendőket a szakorvosi konzultáció során részletesen megbeszélik. Fontos a gyógyszerek megbeszélése. Általában a szokásos gyógyszereket be lehet venni. Különösen fontos, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek ne maradjanak el, hiszen a vizsgálat miatti izgalom egyébként is emeli a vérnyomást. Cukorbetegség esetén azonban kérheti az orvos, hogy ne vegye be a gyógyszerét, mivel nem ehet és így leeshet a vércukra. Az esetleges szövettani mintavétel vagy más beavatkozás miatt a vizsgáló orvos a véralvadásgátló gyógyszer elhagyását kérheti. Legfontosabb, hogy a vizsgálatra teljes éhgyomorral kell érkezni. Amennyiben a gyomortükrözés altatásban történik, akkor 4 órával előtte már folyadékot sem szabad fogyasztani. Szájszáradás esetén tiszta vízzel lehet öblögetni.
A gyomortükrözés előtt általában legalább 6 órás éhezés szükséges, de az orvos előírhat hosszabbat is, ha gyomorürülési zavarra gyanakszik. Tiszta folyadékot ilyenkor is lehet a vizsgálat előtt 2-4 órával fogyasztani. Az altatásos vizsgálat előtt 4 órával a folyadékot is abba kell hagyni.
Egyébként a gyomortükrözés előtt speciális diéta nem szükséges, de mindenképpen könnyű ételek fogyasztása, szénsavmentes italok javasoltak az előző napon.
A gyomortükrözésre előjegyzett időpontban kerül sor. A vizsgálatot megelőzően még adategyeztetés történik, továbbá lehetőség van a vizsgáló orvostól kérdezni. A vizsgálat előtt beleegyező nyilatkozatot kell aláírni. Amennyiben a gyomortükrözés altatásban történik, a páciens az altatóorvossal is találkozik és az altatással kapcsolatos beleegyező nyilatkozatot is alá kell írni. A vizsgálathoz egyszerhasználatos ruhát biztosítunk.
A gasztroszkópia egy speciális vizsgáló helyiségben, az úgynevezett Endoszkópos Laborban vagy Endoszkópos Műtőben történik.
A gyomortükrözés egy kellemetlen vizsgálat. Az eszközt a szájon keresztül a torokba, majd a nyelőcsőbe vezetjük. Ha a vizsgálat éber állapotban történik, akkor az eszköz bevezetése öklendezést vált ki. Az altatás előnye, hogy a páciens nem éli meg ezeket. A vizsgálat 6-8 percig tart.
Ha altatás nélkül történik a vizsgálat, akkor első a garat érzéstelenítése, ami 1%-os Lidocain spray befúvását jelenti. Ha elzsibbadt a páciens torka, akkor az endoszkópos szakasszisztens segítségével elfoglalja a megfelelő helyzetet a vizsgáló asztalon, ami a gasztroszkópia esetén bal oldalfekvés. Ezután fogvédő behelyezése a következő lépés. Ez védi a fogakat és persze a műszert is a harapástól. Az asszisztens textil lepedőt helyez a fej-nyak alá, mert vizsgálat alatt nyál folyik ki. Ha mindenki készen áll, a vizsgáló orvos megkezdi a gasztroszkóp levezetését és amikor eléri a garatban a nyelőcső bemenetét, felszólítja a pácienst, hogy nyeljen egy nagyot.
Amennyiben a gyomortükrözés altatásban történik, az altatóorvos asszisztense vénás kanült helyez be, amelyen keresztül infúziót, altatószert és egyéb szükséges gyógyszert fog kapni a páciens. Az egyik kézujj végére úgynevezett pulzoximétert helyeznek fel, ami a vizsgálat során a vér oxigén szintjét folyamatosan méri majd. Vérnyomásmérő is kerül az egyik felkarra és elvégzik a vizsgálat előtti mérést. A mellkasra öntapadó EKG elektródákat tapasztanak, hogy az altatás során a szívműködést is folyamatosan ellenőrizhessék. Ha mindezekkel elkészültek, akkor stabil bal oldalfekvésbe helyezkedik a páciens. Ha minden készen áll, akkor megkezdik az altatószer adagolását. Ha a páciens elaludt, akkor kezdik a gasztroszkópos vizsgálatot.
A gasztroszkópia során a cél a nyelőcső, a gyomor és a patkóbél felső felének teljes áttekintése, a kóros elváltozások felismerése és szövetmintavétel a további vizsgálatokhoz. Ez úgy történik, hogy a műszer munkacsatornáján keresztül egy színesgombostűfejnyi, minta vételére alkalmas, úgynevezett biopsziás fogót vezetünk be és kicsípünk egy kis darabot a nyálkahártyából. Ez kis vérzéssel jár, de az hamar megszűnik és egyéb veszélye nincs ennek a műveletnek.
Az altatás nélküli vizsgálat után megfigyelés rendszerint nem szükséges. Folyadékot a gyomortükrözés után 1 órával lehet fogyasztani, illetve akkor, ha az érzéstelenítő hatása kiment.
Altatásos gyomortükrözés után általában egy-másfél órás megfigyelés szükséges. Ennek során a páciens infúziót kap, ellenőrzik a vérnyomását. Ezután a nővér segítségével felkel és átöltözik. Ha minden rendben, az altatóorvos és a vizsgáló orvos is úgy látja, akkor elbocsátható.
Elbocsátás előtt a vizsgáló orvos elmondja, hogy mit talált, vett-e szövettani mintát, történt-e beavatkozás, és mik a további teendők, valamint írásos leletet ad. Ha a vizsgálatról készült fotó- vagy videódokumentáció, akkor az is átvehető. A szükséges gyógyszereket a vizsgáló orvos felírja.
A páciens a vizsgálat után még érezhet kellemetlenségeket, amik néhány óra alatt megoldódnak. Ilyenek például a felhasi diszkomfort, böfögés. Ébren történt vizsgálat után torokfájás is jelentkezhet, amely akár napokig megmaradhat. Az altatásos vizsgálat után ez ritka.
A vizsgálat után általában egy órával már lehet enni. Általában könnyű étel javasolt, a zsíros és fűszeres ételek nem célszerűek. A vizsgálat napján pihenés csak altatás esetén szükséges. Másnap már lehet dolgozni akkor is, ha altatásos gasztroszkópia történt.
Ha a vizsgálat altatásban történt, akkor aznap a páciens nem vezethet gépjárművet. Az altatás nélküli gasztroszkópia után, ha nem volt műtéti jellegű beavatkozás, a páciens gyakorlatilag minden csinálhat.
Ha a gasztroszkópia során szövettani mintavétel történt, akkor annak eredményével újabb konzultáció lesz szükséges. A szövettani eredmény általában 2-3 hét alatt érkezik meg.
Mint minden invazív (testüregbe hatoló) vizsgálatnak, a gyomortükrözésnek is lehetnek szövődményei. Szerencsére ezek nagyon ritkák, 8-10 ezer vizsgálatra jut egy. Előfordulhat a nyálkahártya megsértése, ritkán a nyelőcső- a gyomor- vagy a patkóbél falának kilyukadása (perforáció).
A gombra kattintva időpontot foglalhat
gasztroszkópos vizsgálatra.