A vastagbéltükrözést minden esetben szakorvosi konzultáció előzi meg, amelynek során a pácienst részletesen kikérdezik, megvizsgálják fizikailag. Emellett szükséges vérvétel (általában vérkép, vércsoport, ellenanyagszűrés, véralvadási paraméterek (INR), vesefunkció (KN, Kreatinin), ionok (Na, K), bizonyos esetekben hasi ultrahang vagy CT/MR-vizsgálat, valamint erőteljes béltisztítás-hashajtás.
Amennyiben a beavatkozás altatásban történik, akkor EKG-ra és kardiológiai kivizsgálásra is sor kerülhet. A vizsgálat sikeressége részben azon múlik, hogy milyen hatékony a vastagbéltükrözés előtti béltisztítás, ugyanis minél jobban sikerült, az orvos annál pontosabb diagnózist tud mondani, illetve rákszűrés esetén annál több polipot képes észlelni.
Lényeges, hogy a vizsgálatot megelőző 1-2 napon gyakorlatilag rostmentes diétán legyen a beteg. Ez azt jelenti, hogy ne fogyasszon húst, zöldségeket, gyümölcsöket, magokat, ehet viszont vajas kenyeret, sajtot. Az előkészület alatt végig kötelező a megemelt folyadékbevitel, amely szükséges a felírt béltisztitó készítményekhez is. A vizsgálatot közvetlenül megelőző napon már csak folyékony étrend javasolt, amelybe belefér például az üres leves kevés tésztával, a szűrt gyümölcslé, de a legpraktikusabb a tea vagy a szénsavmentes ásványvíz. A béltisztító szerek megfelelő hatásának eléréséhez, az eredményességhez rendszerint több liter (3-4 l) folyadékot kell a készítmények mellé fogyasztani. Mindemellett az orvos tanácsot ad arra is, hogy a beteg milyen módon szedje szokásos gyógyszereit.